كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اخبار
گفتگوی خبرگزاری فارس با دکتر نجفی ریاست دانشگاه پیام نور کردکوی
***************************************************************


گفت‎وگوی فارس با رئیس دانشگاه پیام‎نور کردکوی:

تعداد دانشگاه‎ها در ایران متناسب با جمعیت نیست/ تحصیل بیش از 800 دانشجو در دانشگاه پیام نور کردکوی/ دانشگاه اثربخش و پژوهش‎محور کلید حل مشکلات جامعه است

خبرگزاری فارس: تعداد دانشگاه‎ها در ایران متناسب با جمعیت نیست/ تحصیل بیش از 800 دانشجو در دانشگاه پیام نور کردکوی/ دانشگاه اثربخش و پژوهش‎محور کلید حل مشکلات جامعه است

رئیس دانشگاه پیام‎نور کردکوی با بیان اینکه در حال حاضر همه دانشگاه‎ها با کاهش دانشجو مواجه هستند، گفت: تعداد دانشگاه در ایران با توجه به جمعیتی که استاندارد تأسیس دانشگاه است، مناسب نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، دانشگاه پیام نور شهرستان کردکوی از جمله شش دانشگاه فعال در این شهرستان است که در سال 1379 راه‎اندازی شده است.

با توجه به گذشت مدتی از بازگشایی دانشگاه و آغاز علم‎آموزی گفت‎وگویی را با ریاست دانشگاه پیام نور کردکوی ترتیب دادیم که مشروح آن را در زیر می‎خوانید.

فارس: به نظر شما مهم‎ترین رسالت دانشگاه‎ها چیست؟ دانشگاه پیام نور چه هدفی را دنبال می‎کند؟

نجفی: دانشگاه‎ها را مراکز آموزش عالی می‎نامند؛ همانطور که از نام آن مشخص است نخستین و مهم‎ترین رسالت دانشگاه‎ها آموزش و ارائه تعلیمات عالی است نه ابتدایی. از این رو دانشگاه‎ها سه وظیفه مهم فرهنگی، پژوهشی و آموزشی را بر عهده دارند.

دانشگاه پیام نور نیز یک نوع آموزش از راه دور بوده که هدف آن تقویت فکری کسانی است که در راستای علم و دانش گام برمی‎دارند.

فارس: مقام معظم رهبری در یکی از بیانات خود فرمودند: «ما می‎خواهیم دانشگاه اسلامی شود»؛ به نظر شما شاخصه‎های اسلامی شدن یک دانشگاه در چیست؟

نجفی: شاخصه‎های اسلامی شدن یک دانشگاه در بخش‎های مختلفی اعم از بخش آموزشی، نمودهای رفتاری از جمله پوشش مناسب، برگزاری مراسمات و محافل دینی، مذهبی و حضور در فعالیت‎های فرهنگی نمود پیدا می‎کند که این موارد از جمله معیارهایی است که می‎توان اسلامی بودن یا نبودن یک دانشگاه را تشخیص داد.

فارس: با توجه به اهمیت حوزه فرهنگ، فعالیت‎های فرهنگی دانشگاه پیام نور کردکوی چگونه است؟

نجفی: در دانشگاه پیام نور کردکوی فعالیت‎های متنوع و مختلف فرهنگی اجرا می‎شود که در حالت کلی فعالیت‎های فرهنگی در سه بازه زمانی دراز مدت، میان‎مدت و کوتاه‎مدت برنامه‎ریزی و اجرا می‎شود.

*معضل کاهش دانشجو گریبان‎گیر تمامی دانشگاه‎های کشور است

فارس: در حال حاضر چه تعداد دانشجو در دانشگاه پیام نور کردکوی تحصیل می‎کنند؟

نجفی: در حال حاضر 884 دانشجو در دانشگاه پیام نور کردکوی در حال تحصیل هستند که 650 نفر به صورت فعال و مابقی در حال فارغ‎التحصیلی و یا از دانشجویان مهمان هستند.

همچنین در حال حاضر در دانشگاه پیام نور کردکوی 14 کد رشته فعال و هشت هیأت علمی وجود دارد.

فارس: در سال جاری چه تعداد دانشجوی جدیدالورود داشتید؟

نجفی: در سال جاری 150 دانشجوی جدید‎الورود در این دانشگاه جذب شدند.

فارس: یکی از مسائلی که این روزها مطرح می‎شود کاهش دانشجو در دانشگاه پیام نور است؛ به نظر شما علت کاهش دانشجو چیست؟

نجفی: کاهش دانشجو صرفاً منحصر به دانشگاه پیام نور نیست زیرا در حال حاضر همه دانشگاه‎ها با کاهش دانشجو مواجه هستند. باید گفت در سال‎های گذشته مشکل کشور توقف تعداد بی‎شمار داوطلبان ورود به دانشگاه در پشت سد کنکور بود که مسؤولان برای رهایی از این مشکل به گسترش و تأسیس دانشگاه‎های مختلف در سراسر کشور اقدام کردند در حالی‎ که با این اقدام معضل جدیدی به نام کاهش دانشجو را برای دانشگاه‎ها به ارمغان آوردند که این معضل گریبان‎گیر تمامی دانشگاه‎ها از جمله دانشگاه پیام نور شده است در واقع تعداد تأسیس دانشگاه در ایران با توجه به جمعیتی که استاندارد تأسیس دانشگاه است، هماهنگ نبوده از این رو دانشگاه‎ها با معضلی به نام کاهش دانشجو مواجه شدند.

* ایجاد درک صحیح مفهوم اقتصاد مقاومتی وظیفه دانشگاه‎هاست

فارس: امسال به سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده، به نظر شما جامعه دانشگاهی برای تحقق شعار سال و به ثمر نشستن تأکید رهبر معظم انقلاب چه وظیفه‎ای دارند؟ دانشگاه پیام نور کردکوی در این خصوص چه اقداماتی داشته است؟

نجفی: بنده فکر می‎کنم تحقق اقتصاد مقاومتی مشروط به فرهنگ‎سازی اقتصاد مقاومتی است زیرا اقتصاد مقاومتی یک نوع بینش و رویکرد است که باید اجرایی شود تا اقدام مناسبی صورت گیرد.

همه ما بارها از کلمه «اقتصاد» و «مقاومتی» به صورت جداگانه استفاده کردیم اما مقام معظم رهبری با قرار دادن این دو واژه در کنار هم روح و معنای جدیدی به این دو واژه دادند که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر مبنای شعار سال باید یک الگوی اقتصادی ارائه دهد تا بر مبنای آن اقتصاد مقاومتی رخ نمود پیدا کند.

به عبارتی دیگر نظریه‎سازی و تئوری‎سازی در جامعه و ایجاد درک صحیح مفهوم اقتصاد مقاومتی همان کاری است که دانشگاه‎ها باید انجام دهند تا عدم باور به تحقق شعار سال از بین برود و دانشجویان سفیرانی در ایجاد باور برای تحقق اقتصاد مقاومتی باشند.

از طرفی باید اذعان داشت که سازمان‎های اجرایی کشور هم توان و هم ظرفیت اجرایی شدن شعار سال را دارند حال آنکه دشمن درصدد القای نبود ظرفیت و توان سازمان‎های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است که به این مسأله نیز باید توجه شود.

دانشگاه پیام نور کردکوی در قبال وظیفه خود برای تحقق شعار سال اقداماتی اعم از صرفه‎جویی، ایجاد درک صحیح مفهوم اقتصاد مقاومتی در دانشجویان، باور دانشجویان برای تحقق شعار سال و اعتقاد دانشجویان به شعار «ما می‎توانیم» و برگزاری نشست‎ها و همایش‎ها را در نظر گرفته است.

فارس: یکی از مشکلات جامعه امروز ما گسترش مدرک‎گرایی است دانشگاه پیام نور برای دوری از این معضل چه اقداماتی داشته است؟

نجفی: باید گفت اساس دانشگاه پیام نور کیفیت‎گرایی است نه مدرک‎گرایی. محتوای کتب دانشگاه پیام نور که دانشجو موظف به مطالعه تمامی آن است و شیوه امتحانات این دانشگاه که سؤالات توسط فردی به غیر از استاد مربوطه طرح می‎شود، گواه این مسأله است.

از طرفی در سال گذشته 31 دانشجو از دانشگاه پیام نور کردکوی در دانشگاه روزانه برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شدند که قبولی این تعداد دانشجو در دانشگاه روزانه قابل توجه است و این نشان دهنده کارکرد مناسب یک دانشگاه است.

فارس: نکته پایانی...

نجفی: همه ما باید بدانیم که وجود دانشگاه اثربخش، کارا و پژوهش‎محور، استاد پژوهش‎محور و دانشجوی جست‎وجوگر کلید حل مشکلات جامعه است و در صورتی که دانشگاه‎ها نتوانند بیرق رسالت خود را بر افراشته نگه دارند اماکن، سازمان‎ها و نهادهای دیگر نیز متجلی نمی‎شوند.

کلید فتح آینده و جهان در تعلیم و تربیت است که تعلیم و تربیت در مکان‎های آموزشی صورت می‎گیرد و اینکه دانشگاه مکانی برای تربیت عالی دانشجویان است نه تعلیمات ابتدایی.

به گزارش فارس، حبیب‎الله نجفی رئیس دانشگاه پیام نور کردکوی دارای دکترای تعلیم و تربیت از دانشگاه تهران است که تاکنون 12 جلد کتاب و 150 اثر علمی در داخل و خارج از کشور منتشر کرده است.

وی که اقداماتی در زمینه تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین داشته است، توانست در پنج سال متوالی از سال 1389 الی 1393به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه‎های پیام نور استان گلستان انتخاب شود.

او همچنین در سال گذشته نیز به عنوان نویسنده برتر در استان گلستان برگزیده شد.********************************

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما